Saç Biti Tedavisi

İnsan ve hayvan bedeninde kan emerek yaşayan bir parazit olan Saç Biti tedavisi çok kolaydır. Ancak kalabalık ortamda yaşanması yeniden bitlenme ihtimalini artırır. Saç biti tedavisinde farklı yaklaşımlar olup, bu ilaçların etki mekanizmaları farklıdır.  Bu sayfada tüm seçenekler ayrıntılı şekilde anlatılmıştır. Bunların bir kısmı zamanla terk edilmiş yada uygulama alanı bulamamış, bir kısmı yan etkileri sebebiyle temkinli yaklaşım gerektirir. Sıralama başarı oranı, yan etkileri ve uygulama kolaylıklarına göre yapılmıştır.

Bit İlacı

1-Dimetikon içeren ilaçlar ; Silikon benzeri suda rahatça çözünen bir maddedir. Kolay buharlaşan yada suyla % 4-5 oranında karıştırılarak ilaç elde edilir. Sulu haliyle saça uygulanır, uygulandıktan dakikalar sonra su buharlaşır ve geride dimetikon kalır, dimetikon bitin etrafını naylon gibi hava geçirmez bir tabakayla kaplar. Nefes alamayan bütün canlılar gibi bit havasızlıktan ölür. Doğru uygulanması halinde % 100 etkilidir “geride canlısı kaldı mı ?” gibi bir soru işareti kalmaz. Direk nefes almasını engellediği için bit veya yavrusu zamanla ilacı tanıyarak onu etkisiz hale getiremez. Bit tedavisinde kullanılan ve aşağıda ayrıntısı yazılacak olan böcek ilaçları gibi zamanla etkisi azalıp ortadan kalkmaz. Dimetikon içeren ilaçlar kolau uygulanan solusyon yada sprey şeklinde üretilir.

2-Böcek zehiri içerenler ilaçlar ; Adından da anlaşılacağı üzere bir tür zehirdir ve farklı dozlarla da olsa tüm canlıları öldürdüğü gibi biti de zehirleyerek öldürür. Yumurtalara hiç etkisi olmadığı için bir süre sonra yeniden uygulanmazsa hastalık % 100 ihtimalle yeniden ortaya çıkar. Böcek zehri içermesi sebebiyle tehlikeli bir ilaçtır ve özellikle çocuklarda kullanılacaksa çok dikkatli kullanılması gerekir. İçilmesi öldürücü olabileceğinden çocukların erişemeyeceği yükseklikte saklanmalıdır.

Parazit zamanla zehire karşı savunma geliştirip zehirle ölmeyebilir. Bu gurup ilaçlar şampuan yada solüsyon şeklinde satılır.

Zehre benzer şekilde etki edenler ; (Kullanımları azalmıştır)

Gamma Benzen Hekzaklorid, parazitin sinir sistemini felç ederek etki gösterir, ülkemizde kullanımı yasaktır.

Benzil Benzoat ; ciltte ciddi tahriş yaptığı için doktorlar önermemektedir.

Fenotrin –Sumitrin ; Gün ve lamba ışığında hızla bozulur ve etkisini kaybeder.

Tablet şeklinde kullanılan bit ilaçları ; Kullanım zorluğu, tedavinin uzun sürmesi ve yan etkileri sebebiyle artık kullanılmamaktadır.

Sulfamethoxazole / Trimethoprim

Ivermectin

Albendazole

Levamisole

 

Saç biti tedavisi yapılacağında ilaçta şu özellikler aranmalıdır;

  • Bir defa uygulayarak kesin sonuç alınmalıdır
  • İlaçın kokusu rahatsız etmemelidir
  • Saçların taranmasını kolaylaştırmalıdır
  • Kıvırcık saça uygulaması zor olmamalıdır
  • Yumurtaları da öldürerek yeniden oluşmasına engel olmalıdır
  • Yan etkisi olmamalıdır.
  • Zehirli etki göstermemelidir

Saç biti tedavisi sonrası ;

Tekrar oluşmasını engellemek için bit kovucu şampuan kullanılmalıdır.

Saç biti tedavisi yaptırmak parazitin tekrar bulaşmasını engellemeyeceği için kaynak olan kişi de tedavi edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pedikap Hair Pharma Tescilli Markasıdır.