Saç Biti Nasıl Temizlenir?

Baş biti özellikle okul çağındaki çocuklar olmak üzere bütün insanlarda görülebilecek bir parazit türüdür. Tıp literatüründeki ismi Pedikulozis Kapitistir. Kan emerek yaşayan asalak bir canlı olan bitler yumurtlama yoluyla üremektedir. Oldukça seri bir şekilde çoğalabilirler. Bu nedenle fark edilir edilmez çaresine bakılması faydalı olacaktır.

Saç Biti Nasıl Temizlenmeli?

Bitlenme sorunu çok eski zamanlardan beri insanların muzdarip olduğu bir sorundur. Bu sorun için farklı çözüm önerileri denenmiştir. Bunlardan en mantıklı ve etkili olan yol ise medikal ürünlerin kullanılmasıdır.

Bit böcek familyasından bir parazit olması sebebi ile kimi zaman böcek ilaçları ile saçtan temizlenmeye çalışılmıştır. Böcek ilacının sağlığa zararlı olmasının yanı sıra bu parazitleri kesin olarak temizlemesi de söz konusu değildir. Bu sorun en sık okul çağındaki ve küçük çocuklarda görülmektedir. Yetişkin bir insan için bile kafa derisine böcek ilacı temas etmesi oldukça zararlı iken küçük çocuklara vereceği zarar ortadadır. Sağlık açısından zararlarının yanı sıra böcek ilacı henüz olgunlaşmamış olan yumurtalar yani sirkeler için bir anlam ifade etmemektedir. Böcek ilacı bitleri etkisiz hale getirecektir. Ancak sirkeler ortadan kalkmadığı için kalıcı bir çözüm olmayacaktır.

Saç Biti Çözümü

Bit bulaşıcı ve hızlı bir şekilde üreyen bir parazittir. Bu sebeple fark edilir edilmez temizlenmesi faydalı olacaktır. Temizlik ne kadar geciktirilirse o kadar fazla sayıda sirke ve bitin temizlenmesi gerekmektedir.

Pedikap

Bu parazitlerin yok edilmesi için medikal ürünler en sağlıklı ve kesin çözümü sunmaktadır. Bu yazımızda etkili ve koruyucu bir ürün olan Pedikap setinden, nasıl kullanıldığından ve nasıl etki ettiğinden bahsedeceğiz.

Pedikap içerisinde bir adet sprey, bir adet şampuan ve iki adet sık dişli tarak bulunmaktadır. Ürün hem temizleyici hem de koruyucu niteliktedir. Düzenli olarak 2 haftada bir kullanılması halinde bir yıl boyunca bitlenme tehlikesini ortadan kaldırmaktadır.

Pedikap bitleri nefessiz bırakarak imha eder. İçerisinde bulunan dimethicone parazitlerin oksijensiz kalarak ölmesini sağlamaktadır.

Pedikap Nasıl Uygulanır?

Ürün 3 aşamalı olarak kullanılmaktadır. İlk aşama set içerisinde çıkan spreyin kullanılmasıdır. Sprey kuru saça yaklaşık 15cm mesafeden sıkılmalıdır. Saçın her yerine uygulanmalıdır. Özellikle kulak arkası ve ense bitlerin en sevdiği bölgelerdir. Kuru saçın her tarafını ıslatacak kadar Pedikap sprey sıkılması uygun olan miktardır. Bu şekilde 15-20 dakika bekledikten sonra ikinci aşama olan şampuanla yıkama aşamasına geçilmelidir.

Bu aşamada sprey sıkılmış olarak bekletilen saç şampuan ile yıkanmaktadır. Şampuan ve spreyin saçtan yeteri kadar arındırılması için ılık ve bol su ile durulanmalıdır. Ardından saç yalnızca ilk ıslaklığı gidecek kadar havlu ile kurutulmalıdır.

Son aşama ise etkisiz hale getirilen bitlerin ve sirkelerin saçtan temizlenmesidir. Bu aşama saç taranmasının beyaz ya da açık renkli, havlu veyahut bir kumaş üzerine yapılması faydalı olacaktır. Böylece taradıkça bitlerin dökülüp dökülmediği beyaz yüzeyde kolaylıkla belli olacaktır.

Bu işlem tüm bitler yok edilene kadar gerekirse bir kaç kez uygulanmalıdır. Ürünün koruyucu özelliği ise yalnızca haftada 2 kez kullanılarak bir sene boyunca etkin olarak devam etmektedir.

yeni