Saç Biti Nasıl Temizlenir?

Bir tür canlı olan Saç Biti ancak öldürülerek temizlenebilir. Hatta sadece bit değil yumurtalarını da canlı hale dönüşemeyecek hale getirmek gerekir. Var olan bitler öldürüldükten sonra ölü parazitler ve sirke saçtan temizlenir. Pediculozis kapitis denilen bu paraziti öldüren bir çok gurup ilaç vardır.

Saç Biti Çözümü

1-Paraziti boğarak öldürenler; dimetikon (dimethicon) denilen silikona benzer bir maddedir. Parazitin tümüyle sararak havasız bırakır, havasız kalan parazit ölür, benzer şekilde sirkeler de nefes alamadığı için ölür.

2-Böcek zehri; sivri sinek, hamam böceği, karınca gibi eklem bacaklıları zehirlemede kullanılan permetrin gurubu böcek ilaçlarıdır. Canlı bitleri öldürür ancak yumurtalara etki etmediği için 12-14 gün sonra yeniden uygulanması gerekir. Parazit kadar insan içinde zehirleyici etkisi vardır ve çok dikkatli kullanmayı gerektirir. Vücut ağırlığı küçük olduğu için özellikle çocuk biti tedavisinde çok daha dikkatli olunmalıdır.

Bunlar dışında artık kullanımda olmayan tabletler ve hiçbir işe yaramayan bitkisel bit tedavileri vardır.

Bu ilaçlar önerilen şekilde kullanlarak parazitler ve sirkeler öldükten sonra bunları saç ve saçın dibinden temizlemek gerekir.

Saç bitlerden ve sirkelerden şöyle temizlenir;

Şampuanla iyice yıkadıktan sonra saçlar hafif ıslakken bit taragıyla saçlar diplerinden başlanarak taranır. Saç kırılarak dökülse de yeniden çıkacağı için önemsenmez ve tarama işlemi tamamen temizlenene kadar sürdürülür. Temizlikte zorluk yaşanıyorsa 1 litre suya 1 kaşık elma sirkesi konup duruladıktan sonra aynı temizlik işlemi yapılır.

Saç bitinin temizlenmesi kadar kişisel eşyaların (tarak, saç fırçası vs), giysilerin, çarşafların ve hali koltuk gibi ortak eşyaların da dökülmüş olabilecek yumurta ve bitlerden arındırılması gerekir yoksa hastalık evde yaşayan kişilerin birinden diğerine geçerek sürekli devam eder.

Halı ve koltuk gibi büyük eşyalar elektrik süpürgesiyle ayrıntılı şekilde temizlenmeli, çarşaf ve iç çamaşırı gibi eşyalar çamaşır makinesinde yüksek ısıda yıkanmalıdır.Fırça, tarak gibi kişisel eşyalar 60-70 derece suda 15-20 dakika bekletilirse sirke ve yumurtalardan temizlenmiş olur,bu tür eşyaların bir kısmı yüksek ısıda suda şekil değiştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pedikap Hair Pharma Tescilli Markasıdır.