Bit Nedir?

Bit pedikulozis adlı parazittir. İnsanlar, kanatlılar, vahşi hayvanlar, memeliler, kemirgen hayvanların hepsinde yaşarlar. Yumurtlayarak çoğaldıkları için uygun ortam bulduklarında inanılmaz düzeyde seri şekilde yaygınlaşırlar.

Pedikulozis

Vücudun bölgelerine göre adı değişir. İnsanda görülen bit çeşitleri;

Kafadakinin adı saç biti yada pedikulozis kapitis

Kasık bölgesinde yaşayanın adı kasık biti pedikulozis pubis

Elbisede yerleşen tipine elbise biti denir.

Vücudun kıl, tüy olan her yerinde, vücuttan beslenerek elbiselerde de yaşayabilir. Literatürde kirpikte yerleşen tipleri bile yayınlanmıştır.

Yukarda belirttiğimiz gibi bir tür parazittir ve asalak yaşan yani kene gibi üzerinde yaşadığı canlıdan beslenir, insanda da durum aynıdır deriden emdiği kanla beslenir.

Yumurtlayarak çoğalırlar, yumurtalarına sirke, yumurtadan ilk çıkmış haline yavşak denir, kuluçka süresi sonunda çıktıklarında annesi gibi deriyi delerek beslenecek kadar büyümüş olur. Erişkin olanlar yumurtalarını saçın deriye yakın kısmına bırakır, yıkamayla yada basit kaşıma hareketiyle yumurtalar dökülüp gitmesin diye salgıladıkları salgıyla yumurtaları saçın köke yakın kısmına yapıştırır, bu yapıştırma mücadelede de önem arz eder.

Kafada ve diğer kıllarda görülenler 1-2 mm boylardayken elbiselerde yerleşenler 4 mm ye kadar büyürler. Büyüklükleri fark etse de yaşam biçimleri aynıdır.

Yaşamak için günde 4-6 defa kan emerler ancak günlerce kan emmeseler de yaşamlarını sürdürebilirler.

Bit nasıl bulaşır ?

Çok hızlı bulaşan bir parazittir. Yakın ilişkide olunan, aynı kıyafetleri giyen kişilerden bulaşır. Özellikle kreş, askeri kışla gibi yakın ilişkili ve kalabalık ortamda bulaşma ve yaygınlaşma daha hızlıdır. Atasözlerinde yada halk arasında konuşulduğu gibi temizlikle çok ilişkili değildir.

Sosyete biti nedir ?

Aslında diğerlerinden farksızdır ama daha kabul edil kabul edilebilir olduğu için halk arasında kullanılan bir terimdir ve bilimsellikle ilişkisi yoktur. Tedavisi de aynı şekilde yapılır.

Bit Resimleri
Aşağıda yer alan görsellerde bit oluşumunun süreci sırayla yer almaktadır. Yumurta, sirke ve bit halini alması ile birlikte kafa derisi ve kirpiklerde görülen bit görseli yer almaktadır.

Sirken Yumurta Saç Derisinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pedikap Hair Pharma Tescilli Markasıdır.