Pedikap Şampuan

Şampuan içeriği oluşturulurken bebekler dahil her yaş gurubunda güvenle kullanılabilecek şekilde olmasına dikkat edilmiştir. Bir diğer özelliği ise baş bitinin en sık görüldüğü yaş grubu olan çocuklarda göz yakmayacak şekilde hazırlanmıştır.

Bit Şampuanı

Pedikap Şampuan İçeriği

Dimetikon (dimethicone), Cyclopentasiloxane, Siklomethicone, Sodiumlaurethsulphate,Cocamidopropyl Betaine. Bunlardan asıl etkili olan aktif madde dimetikondur. Ve uygulandığı alanda bitlerin % 100’ünü öldürmektedir. Diğer maddeler dolgu maddesi, köpürtücü, genel temizlik sağlayıcı özelliğe sahip maddelerdir. Aktif madde dışındakilerin baş biti tedavisinde yeri olmadığı için daha çok içerikteki dimetikondan bahsedilecektir.

% 4 Dimetikon (dimethicone); Baş biti tedavisinde kullanılan 3 grup ilaçtan en güvenilir olanıdır ve doğru şekilde kullanılması halinde tüm kullanıcılarda % 100 başarı sağlamaktadır. Bit tedavisinde kullanılan spreylerde de kullanılmaktadır. Bit şampuanlarında en etkili formülün bu olduğu bilimsel çalışmalarda gözlenmiştir.

sac-biti-tedavisi

Dimetikon Etkisi

Saç pedikap şampuanla yıkandığında bitler, yavruları ve yumurtaları da ıslatılmış yani etrafı bu sıvıyla kaplanmış olur. Yıkama suyu buharlaşır ve geride dimetikon kalır. Geride kalan bu aktif madde biti çepeçevre sarar ve bit nefes aldıkça solunum borusunu tıkar. Nefes borusu tıkanan parazit havasız kaldığı için dakikalar içinde ölür. Yavru haldeki yavşaklar da aynı şekilde ölür ancak yumurtalar doğum süresine göre yeterince etkilenmeyebilir. Bu sebeple bir hafta on gün sonra yumurtadan çıkabilecek yavşaklar için ikinci defa kullanması önerilir.

Dimetikonun etkisi fizikidir yani sonuç mutlaktır. Parazit mutlaka boğulup ölür. Parazitin ilacı tanıyıp zamanla ilaca karşı savunma mekanizması geliştirme ihtimali yoktur.  Tarım ilacı olarak da kullanılan permetrin veya malation gibi zehirli ilaçlar gibi parazitin kanına geçerek zehirleme şeklinde olmadığı için parazit savunma mekanizması (direnç) geliştiremez. Zehir içeren ilaçlara en büyük üstünlüğü budur.

Şampuan sprey uygulaması sonrası kullanılabileceği gibi tek başına tedavi amaçlı da kullanılabilir. Bunun yanı sıra tedavi sonrası 2 haftada bir defa pedikap şampuan kullanımı 1 yıl boyunca tekrar bitlenmeye engel olur. Normal miktarlarda kullanıldığında bir kişiyi bitten korumak için bir yıl yeterli olacaktır.

yeni