Dimetikon (Dimetichone)

Dimetikon (dimetichone diye yazılır) saç biti tedavisi için geliştirilmiş bir hammaddedir ve baş biti tedavisinde gelinen son noktadır. % 4 oranında kullanılmak koşuluyla parazitin kendisi, yavruları (yavşak) ve yumurtaları (sirke) % 100 ihtimalle ölür. Bir defa kullanımında bile başarısı % 100 civarıdır. Yeterince etkili olması için aktif hammaddenin % 96’ık siklometikon içinde karıştırılmış olması gerekir. % 4 dimetikon + % 96 siklometikon olmayan spreylerden beklentiniz sınırlı olmalıdır.

Siklometikonun özelliği hızla buharlaşarak asıl aktif maddenin 15 dakika gibi kısa bir sürede tümünü öldürmesini sağlamasıdır.

Dimetikon Etkisi

Sprey uygulandığında bit, yavrular ve yumurtalar ıslanır yani etrafı bu sıvıyla kaplanmış olur. Siklometikon oda ısısında hızla buharlaşır ve geride dimetikon kalır. Geride kalan bu aktif madde biti çepeçevre sarar ve bit nefes aldıkça solunum borusunu tıkar. Nefes borusu tıkanan parazit havasız kaldığı için dakikalar içinde ölür. Yavru haldeki yavşaklar da aynı şekilde ölür, ancak yumurtalar doğrulma zamanına göre yeterince etkilenmeyebilir. Bu sebeple bir hafta on gün sonra yumurtadan çıkabilecek yavşaklar için ikinci defa kullanması önerilir.

Etkisi Kesin ve Nettir

Kesindir çünkü parazitin maddeye karşı bağışıklık geliştirme ihtimali yoktur. Zehir grubu ilaçlarda parazit ilacı tanır ve zamanla bağışıklık geliştirir. Oysa silikon grubu bu ilaçta bu durum asla görülmez.

Dimetikon İçeren Sprey ve Şampuanlar Hangi Bitte Kullanılır?

Kıllı bölgedekiler için kullanılır bu sebeple baş biti tek kullanıldığı alandır. Çok pratik olmasa da kirpik ve etek bölgesinde de güvenle kullanılabilir. Baş bitinde tedavi başarı yüzdesi yukarıda belirtildiği gibi % 100’ler civarındadır.

Nasıl Kullanılır ?

Çeşitli hazırlanma formları vardır. En yaygın olan spreydir seyrek olarak solusyon kullanılır, şampuanlar da vardır. Sprey solüsyon tüm kafayı ıslatacak şekilde sürülür, 15-20 dakika beklenir sonra saçlar hafif ıslakken sık dişli tarakla saçlar diplerinden başlanarak sirkelerden ve bit ve sirkeden arındırılır. Şampuan farklı olarak köpürterek yıkanır yine 15 dakika beklenip tarakla temizlik yapılır.

Dimetikon Zararlımıdır;

Silikon yapısında bir maddedir, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Bebek yaş grubu dahil her yaşta ve her iki cinste, uzun ve kısa saçta güvenle kullanılabilir.

Sonuç olarak;

Bit tedavisinde ilk tercihiniz dimetikon içeren sprey ve şampuan olmalıdır. İkisini birlikte sunan Pedikap Saç Biti Temizlik Seti ideal bir çözüm sunmaktadır. Tedavi sonrası 1 yıl boyunca yeniden bitlenmeyi engellemesi önemli bir avantajdır. Set halinde satılması sayesi daha ekonomiktir.

yeni