Bitlenmenin Zararları Nelerdir?

Nedir?

Bit insan ve hayvan bedeninde bulunan ve kan emerek yaşayan zararlı bir parazit türüdür. Çeşitli tür ve boyutlarda olan bu parazitler genellikle 3-4 mm boyutundadır. Yumurtlayarak ürerler. Bu yumurtalara ise sirke ismi verilmektedir. Sirkeler ise 0,88 mm boyutunda elips şeklindedir. Saça yapışık halde bulunurlar. Oldukça küçük olan bu sirkelerin (yumurtaların) görülmesi epey zordur. Bir parazit yaklaşık yüz kırk tane sirke yumurtlayabilir. Sirkeler saç üzerinde on beş gün geçirdikten sonra bit halini alırlar. Sirkeler açık havada 15 gün hayatta kalabilirken bit halini aldıktan sonra açık havada 3-4 gün hayatta kalabilirler. Altı ayağı bulunan bu canlılar sürünerek hareket ederler. Sürünmelerine rağmen hızlı hareket edebilirler.

Neden Olur?

Bu parazitler temas yoluyla kolayca bulaşabilir. Halk arasında bitin hijyene dikkat etmeyen bireylerde oluştuğu söylense de bu yanlış bir söylentidir. Bu parazitler temas yoluyla kirli, temiz, kadın erkek fark etmeksizin kılları olan herkese geçebilir. Özellikle okul gibi kalabalık alanlardan kolaylıkla çocuklara bulaşabilir.

Zararları Nelerdir?

Bu parazitler herhangi bir mikrop veyahut virüs taşımazlar. Yalnızca ciddi boyutlarda özellikle saçta ense ve kulak arkasında ciddi kaşınmaya neden olurlar. Bu kaşıntılar sonucu ciltte enfeksiyon oluşması da muhtemeldir. Ayrıca toplum içerisinde sürekli kaşınmakta sosyal açıdan kişiyi rahatsız ederek psikolojik bir olumsuzluğa neden olmaktadır. Çok hızlı üremeleri sebebi ile bu parazitlerin fark edilir edilmez temizlenmesi süreci kolaylaştıracaktır.

Nasıl Temizlenir?

Günümüz şartlarında geliştirilen ürünlerle bu parazitlerin temizliği oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Saç bitlerinin temizlenmesi için kullanılan ürünler dimetikon içermektedir. Kullanılan şampuanlar bitleri öldürür. Ölülerin ise sık dişli bir tarak ile saçtan temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca bazı ürünler belirli sıklıkla kullanılarak bu parazitlerin bulaşmasının da önüne geçebilmektedir. Özellikle okul çağındaki çocuklara sıklıkla bit bulaştığı göz önüne alınırsa koruyucu bir ürün kullanmakta oldukça önem kazanmaktadır.

yeni